+420 774 036 767

CZ | EN | RU
Menu

Druhy jógy

Filozofie jógy

Jóga, v původním konkrétním významu znamená jho, neboli spojení ve významu obnovení spojení individuálního Já - Átman s universálním bytím Paramátman / Brahma. 

Sanskrtský výraz jóga, odvozený od slovního kořenu „judž“, má více významů: připoutat, spojit, sjednotit nebo ovládnout.

První zmínky o Józe jako takové se objevují již několik století před Kristem v takzvaných Jóga Sutras - Pathanjali, tj. v sutrách, neboli posvátných filozofických textech jako součást Ajúrvédy a popisují optimální způsob, jak dosáhnout zdraví a pohodové existence.

Jóga je sjednocení ducha, těla a podvědomí prostřednictvím různých, po století vyzkoušených technik, které zejména zahrnují:

Všechny tyto ásany se provádějí pomalu vědomě se zaměřením na své vnitřní vědomí, rozvíjí se pevnost a pružnost těla a rovnováha vědomí prostřednictvím uceleného cvičení, které pomáhá uvolnit všechny i bloky těla, čistí mysl a zbavuje stresu. 

Ajurvéda

Ajurvéda je ucelená prastará věda tj. věda o zdraví, která se vyvíjela od prapočátků civilizací ve starověké Indii již před 5 tisíc let. Poukazuje na způsob života v kombinaci s diagnózou, léčbou, onemocnění a dlouhověkostí v dokonalé harmonii s matkou přírodou.

Zásadní doktrína Ájurvédy předpokládá, že pět prvků tj. kosmos, vzduchu, voda, země a oheň - známé jako "Panchamahabhoota, se skládají z vesmíru, stejně tak, jako v lidském těle. Tyto prvky dohromady tvoří kompletní systém našeho těla známého jako "doshas" neboli tělesné těkutiny Vata, Pitta a Kapha, kde se usiluje o jejich nejvyšší možnou pohodu čaker.

Čakry

Čakry jsou podle hinduismu energetická místa (centra) v těle popisovaná jako vír nebo kruh.

Podle jogínské tradice jsou čakry důležitá místa ovládající tělo i prostor mimo něj.

Nejdůležitějších je sedm čaker 1. řádu napojených na energetickou dráhu procházející podél páteře. Každá čakra vyživuje pránou ( dechem ) s ní spojené orgány, ale má i vliv na psychologii nebo prožívání určitých aspektů života a předává bioenergii do aury ( energetického pole kolem nás ) . Aby bylo lidské tělo zdravé, musí jeho čakry správně fungovat, být v rovnováze a přijímat bioenergii. Poruchy nebo deformace v činnosti čaker se projevují jako nemoci, špatné mezilidské vztahy nebo těžké životní situace. Pokud jsou všechny čakry v harmonii, je harmonický i život člověka.